The IDTA is delighted to announce the results of the IDTA Freestyle Scholarships 2019, held at the Midlands Arts Centre, Birmingham on 11 May.
Our congratulations to the winners, the recipients of the Anna Jones Award and to all those who were nominated.
The IDTA Freestyle Scholarships are obtainable only through audition. Candidates are initially nominated by the Association’s Examiners when taking a Freestyle Solo medal test at Star 1 level or above, through a qualified teacher. Candidates must obtain a mark of at least 90% and show outstanding / exceptional potential.
Over 262 candidates out of more than 5,000 were nominated for these awards.
The date and venue of the 2020 IDTA Freestyle Scholarships will be announced later in 2019.
Winners and finalist of the IDTA Freestyle Scholarships 2019
Class A – Up to 13 years inclusive |
|
|
Winner |
Beverley Cooney |
Spotlight Stage School |
2nd |
Tegan Woods |
Funky Fusion School of Dance |
3rd |
Amelia-Freya Turner |
Apple Dance Centre |
4th |
Shennai Sahota |
Dance Xtreme – Midlands Academy |
5th |
Taylor Sweet |
Dance Xtreme – Midlands Academy |
6th |
Bethany Browne |
Regan Performing Arts |
7th |
Charlotte Woodward |
Dance Xtreme – Midlands Academy |
Class B – 14-15 years inclusive |
|
|
Winner |
Olivia Bucksey |
Gillham School of Performing Arts |
2nd |
Kerys Tough |
Empowered Studios |
3rd |
Summor Billinger |
Vibez Danceworks |
4th |
Millie White |
A & M Freedom Dance Academy |
5th |
Sophie Randall |
Dore School of Performing Arts |
Class C – 16-17 years inclusive |
|
|
Winner |
Iffan Roberts |
Quicksteps School of Dance |
2nd |
Nicole Manumbre |
Spotlight Stage School |
3rd |
Elenor Poole |
Quicksteps School of Dance |
4th |
Alexandra Smith |
A & M Freedom Dance Academy |
5th |
Jessica Stone |
Leek School of Dance |
Class D – 18 years and over |
|
|
Winner |
Steven Wilson |
Caspers Freestyle Dance |
2nd |
Justice Kirkley |
A & M Freedom Dance Academy |
3rd |
Joseph Wood |
Tweedale Academy of Dancing |
4th |
Hannah Arbury |
Fusion Dance Academies |
5th |
Kirsty Green |
Step in Time School of Dance |
Anna Jones Award 2019
Class A – Up to 13 years inc: | Paige Henrikson | The Dance Depot Theatre School |
Class B – 14-15 years inc: | Chloe Cooles | Fusion Dance Academies |
Class C – 16-17 years inc: | Charlotte Mitchell | Caroline Carr Dance Studios |
Class D – 18 year and over: | Grace Johns | June White Academy of Dance |
~~~o0o~~~