Board of Directors, Faculties and Committees

President 2021-2022: Anna Jones
President Elect 2021-2022: Linda Cook
Immediate Past President 2018-2019: Phil Winston
Financial Director 2021-2022: George Coad
Honorary Director: Len Armstrong
IDTA Director Emeritus: Pat Lupino Thompson, Derek Tonks

Patrons

Lady Fearn of Southport, Anton du Beke Erin Boag, Darcey Bussell CBE, Dame Beryl Grey CH DBE, Karen Hilton MBE, Marcus Hilton MBE, Arlene Phillips OBE, Angela Rippon OBE, Dougie Squires OBE MVO, Ann Widdicombe, Jukka Haapalainen, Sirpa Suttari.

Directors 2021-2022

Lynn Armsby, Philip Diment, Colin Donaldson, Yvonne Goût, Vanessa Hooper, Lynda King, Joanne Kirkland, Dawn Parker, Michael Sandham, Yvonne Saunders, Barbara Sharples, Bryan Thomson.

Chief Executive Officer:

Elizabeth Murphy

Accountant

Martin Pedlow

Examinations Secretaries

Sue Bray, Emma Percy, Grace Merry 

 

Ballroom Branch Faculties (2021-2022)

Ballroom Faculty

Michael Sandham, Lynda King, Dawn Parker, Yvonne Saunders, Lynn Armsby, Colin Donaldson (Reserve)

Latin Faculty

Lynda King, Lynn Armsby, Michael Sandham, Yvonne Saunders, Jill Kemp

Sequence Faculty

Derek Tonks, Dallas Chapman, Tracey Taylor

Freestyle Faculty

Loraine Hastings, Nigel Edgar, Anna Jones, Jill Kemp, Dawn Parker, Lisa McLean (Reserve)

Quality Assurance Panel – Ballroom

Consists of the four Faculty Chairmen, Chief Executive Officer.

 

Theatre Branch Faculties (2021-2022)

Ballet Faculty

Vanessa Hooper, Annette Bromley, Lynda Cardwell, Gillian Hopkinson, Joanne Kirkland, Christa Collard (Reserve).

Contemporary Modern Jazz Faculty

Phil Winston, Linda Cook, Lisa Handley, Shani Mitchell, Carl Walker

Tap Faculty

Jennifer McCrow, Mariyka Bolubasz, Wendy Cowan, Vicki Durning, Emma Turner

Theatre Craft Faculty

Denise Skinner, Elizabeth Kendrick, Ian Meeson, Linda Regan, Vicky Stansfield

Musical Theatre Faculty

Linda Regan, Lisa Handley, Elizabeth Kendrick, Ian Meeson, Denise Skinner

Quality Assurance Panel – Theatre

Consists of the four Faculty Chairmen, Chief Executive Officer.

 


Finance & General Purposes Committee (F&GP)

Financial Director (Chairman), President, President Elect, Chief Executive, Colin Donaldson, Lynda King, Joanne Kirkland, Michael Sandham, Yvonne Saunders.

London Meeting and Congress Arrangement Committees Ballroom and Theatre

Ballroom: Philip Diment, Dawn Parker, Yvonne Saunders

Theatre: Linda Cook, Vanessa Hooper

Miss Dance of Great Britain

Joanne Kirkland (Co-chair), Tracey Southern (Co-chair), Sharon Berry, Sandra Houldsworth – Secretary,  Linda Lister, Christine Minott, Lisa Sykes.

International Theatre Dance Awards

Michelle Upton (Co-chair), Donna Wilcox (Co-chair), Lucy Clamp, Wendy Heywood

Nationwide Medallist of the Year Committee

Derek Tonks (Chairman) Anglia: Wendy Anderson, Midlands: Dawn Parker (Vice-Chairman), North East: Cynthia Coleman, North West: Wayne Turner, South East: Dawn Armitage, South West: Keith Laughton, Tyne Tees: Ann Haining.

Supreme Medallist Couples Competitions Committee

President, Financial Director, Chief Executive, Lynda King, Philip Diment, Michael Sandham, Bryan Thomson.

Publicity Committee

President, President Elect, Financial Director, Chief Executive, Phil Diment, Colin Donaldson.

Awards Committee

President, President Elect, Financial Director, Chief Executive, Lynn Armsby, Barbara Sharples.

Overseas Development Committee

President, President Elect, Financial Director, Chief Executive, Anna Jones, Joanne Kirkland, Yvonne Saunders, Bryan Thompson.

IT Committee

Chief Executive, David Cooke (IT Consultant), Gavin Stevens (IT Support), Joanne Kirkland, Michael Sandham.

 

IDTA Representatives

British Dance Council (BDC)

BDC Council: President, George Coad, Philip Diment, Colin Donaldson, Reserve: Yvonne Saunders
BDC Sequence Advisory Committee: Derek Tonks 
BDC Teachers Committee: Michael Sandham
BDC Contemp / Freestyle Advisory Committee: Anna Jones res Dawn Parker

Sports and Recreation Alliance

Joanne Kirkland

Council for Dance, Drama and Musical Theatre

Lynn Armsby., Elizabeth Murphy

Theatre Dance Council International

Linda Cook, Barbara Sharples

Federation of Dance Awarding Bodies

Michael Sandham

 

Note: All committees, chairmen and representatives are elected annually in September by the Board of Directors. A list of IDTA Examiners is available from IDTA Head Office. Please call 01273 685652 or email info@idta.co.uk