Anna Heinrich-Jones

Immediate Past President 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Linda Cook

President 2022-2023
Fellow and Theatre Branch Examiner

George Coad

Financial Director 2022-2023
Financial Director

Lynn Armsby

Director 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Len Armstrong

Honorary Director
Former Director and President

Dallas Chapman

Director 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Phil Diment

Director 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Colin Donaldson

Director 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Loraine Hastings

Director 2022-2023
Fellow and Theatre Branch Examiner

Wendy Heywood

Director 2022-2023
Fellow and Theatre Branch Examiner

Vanessa Hooper

Director 2022-2023
Fellow and Theatre Branch Examiner

Lynda King

Director 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Joanne Kirkland

Director 2022-2023
Fellow and Theatre Branch Examiner

Patricia Lupino Thompson

Director Emeritus
Fellow and Theatre Branch Examiner

Dawn Parker

Director 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Michael Sandham

Director 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Yvonne Saunders

President Elect 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Barbara Sharples

Director 2022-2023
Fellow and Theatre Branch Examiner

Denise Skinner

Director 2022-2023
Fellow and Theatre Branch Examiner

Bryan Thomson

Director 2022-2023
Fellow and Ballroom Branch Examiner

Phil Winston

Director 2022-2023
Fellow and Theatre Branch Examiner

Elizabeth Murphy

Chief Executive Officer
Head Office

Liz Edwards

Examinations Department
Members’ certificates and information

Paul Jennings

Accounts
All accounts enquiries and payments

Tania Patty

Accounts
All accounts enquiries and payments

Martin Pedlow

Accountant
Head Office

Olivia Whymark

Accounts
All accounts enquiries and payments

Amy Boyce-Griffin

Awards
Processing of awards and despatch, corrections of errors and ommissions

Jason Fox

Awards
Processing of awards and despatch, corrections of errors and ommissions

Steve James

Awards
Processing of awards and despatch, corrections of errors and ommissions

Jean Moore

Awards
Processing of awards and despatch, corrections of errors and ommissions

Zara Percy

Awards
Processing of awards and despatch, corrections of errors and ommissions

Jennet Stanbridge

Awards
Processing of awards and despatch, corrections of errors and ommissions

Shirley Ward

Awards
Processing of awards and despatch, corrections of errors and ommissions

Natalie Daly

Chief Executive's Office
Secretarial and administrative support to the Chief Executive

Gemma Jackson

Chief Executive's Office
Secretarial and administrative support to the Chief Executive

Stephanie James

Chief Executive's Office
Secretarial and administrative support to the Chief Executive

Sue Bray

Examinations Secretary
Examinations bookings

Tabitha Davenhill

Examinations Secretary
Examinations bookings

Giuliana Feo

Examinations Secretary
Examinations bookings

Emma Percy

Examinations Secretary
Examinations bookings

Emma Barnett

Invoicing
Processing of examinations sessions

Ricky Dawson

Invoicing
Processing of examinations sessions

Bethany Mallows

Invoicing
Processing of examinations sessions

Nick Thorpe

Invoicing
Processing of examinations sessions

David Cooke

IT Consultant
Business Systems Development and Advice

Gavin Stevens

IT Development Technician
Head Office computer systems

Rob Lowery

IDTA Sales Ltd
IDTA shop